Više od dvadeset sudionika okupilo se na prvoj edukaciji nevladine inicijative Mladi i poduzetni te Poduzetničke Akademije pod nazivom “Prepreke nisu u novcu, nego u glavama!”
Ovaj jedinstveni projekt zajednički se organizira uz Grad Veliku Goricu, s ciljem promicanja financijske pismenosti i kvalitetnog upravljanja novcem.
Na besplatne edukacije u Velikoj Gorici možete se prijaviti OVDJE
Zašto je financijska pismenost važna?
Više od 70% građana Hrvatske ne zna učinkovito upravljati svojim financijama, što često dovodi do nesigurnosti i nepotrebnih gubitaka. Financijsko obrazovanje izostavljeno je iz formalnog školskog sustava, pa su građani prepušteni sami sebi u suočavanju s izazovima upravljanja novcem.
Kako bi se promijenila ova alarmantna statistika i pripremilo stanovništvo, uz ostalo i za skoro uvođenje digitalnog eura, MIP i Poduzetnička Akademija su osmislili projekt financijske edukacije. Velika Gorica prvi je grad uvođenja ovog programa, postavljajući temelje za širenje inicijative diljem Hrvatske.
Inspirativne reakcije sudionika
Andrea Kovač, polaznica prve edukacije, istaknula je kako je predavanje bilo dinamično i inspirativno:
“Predavanje mi je pomoglo posložiti kockice o financijskoj pismenosti i motiviralo me da učim više. Predavačica je vesela, energična i jasno prenosi znanje.”
Slične dojmove izrazila je Željka Herlić, naglašavajući kvalitetu prezentacije:
“Oduševljena sam energijom predavačice Sanele Dropulić. Ovo prvo predavanje bilo je općenitije, ali izuzetno poticajno. Veselim se nadolazećim radionicama i detaljnijem pristupu temama.”
Širi kontekst i ciljevi projekta
Vinko Galeković pohvalio je inicijativu Grada Velike Gorice:
“Drago mi je da nas je grad kao žitelje počastio zanimljivim i korisnim projektom poput ovih edukacija. Ovakvi programi imaju veliku vrijednost, i u osobnim i poslovnim sferama – za nas koji smo poduzetnici. Smatram da su iznimno korisni za financijsku stabilnost i rast.”
Ivan Guljašević dodao je svoje dojmove, naglašavajući praktičnu vrijednost edukacije:
“Prije dvije godine bio sam na sličnoj edukaciji dok sam planirao pokrenuti vlastiti biznis. Ova današnja edukacija bila je izvrsna prilika da osvježim znanje, i mogu reći da sam jako zadovoljan.”
Projekt obuhvaća 12 edukacija planiranih za 2025. godinu i usmjeren je na osnaživanje financijske otpornosti građana. Predavači, uključujući idejnu začetnicu Sanelu Dropulić i Matiju Drakšića, naglašavaju važnost razumijevanja psihologije novca i odolijevanja suvremenim marketinškim trikovima. Posebno se osvrću na svakodnevne životne teme, poput: “Kako preživjeti cijeli mjesec s jednom plaćom?” Projekt je već privukao interes mnogih gradova i županija, a reakcije sudionika u Velikoj Gorici pokazuju da je ovo inicijativa koja ima potencijal napraviti stvarnu razliku u životima građana.
Projekt financijske pismenosti ponuđen je i uspostavlja se suradnja na njegovoj provedbi diljem Hrvatske kroz jedinice lokalne uprave i samouprave (županije, gradove i općine) te su ga puni razumijevanja proučili i njihovi čelnici bez obzira na stranke iz koje dolaze ili neovisne liste (Grad Vrbovec, Grad Zagreb, Grad Zaprešić, Grad Poreč, Grad Pakrac, Grad Prelog, Grad Rijeka, Grad Varaždinske Toplice, Grad Ogulin, Grad Varaždin, Grad Nova Gradiška, Grad Vukovar, Županija Zagrebačka, Županija Međimurska, Županija Krapinsko zagorska..). Sretna sam da se izbor tema, ali i sadržaj prve edukacije sviđa polaznicima ove inicijative u Velikoj Gorici, a pred nama je još 11 iznimno zanimljivih i poučnih tema za građane – ocijenila je Sanela Dropulić, idejna začetnica projekta.
Oko 50 posto financijske pismenosti vezana je uz psihologiju novca ili kako znamo reći – mindset, a znamo da je teško odoljeti marketinškim trikovima koji nas navode na što veću potrošnju, često onoga što nam uopće nije potrebno. Zato su teme edukacija životne, poput one „Kako s jednom plaćom preživjeti cijeli mjesec – najavio je predavač Matija Drakšić.